Recenzja Casio G-SHOCK GW-9400

Zegarek Casio G-SHOCK GW-9400 1BER pochodzi z linii Master of G, co oznacza, że jest on produktem flagowym G-SHOCK. W na tle modeli z niższej półki G-Shock GW 9400 wyróżnia się systemem Tough Solar, synchronizacją radiową Wave Ceptor Multi-Band 6, Triple Sensorem v3, potrójnym czujnikiem trzeciej generacji, w tym kompasem, barometrem z wysokościomierzem i termometrem. Zegarek jest oczywiście wodoodporny do 20 BAR (200 metrów), odporny na wstrząsy, a producent zapewnia o jego działaniu w temperaturze -10º C.

Pierwsza wersja tego zegarka została wypuszczona na rynek w 2013 roku i jest jednym z najbardziej klasycznych i popularnych modeli o dużej dostępności. W kolejnych latach GW-9400 posiadał kolejne 18 wariantów w różnych wersjach kolorystycznych. Niektóre z nich były limitowane, a niektóre były dostępne tylko w Japonii.

Wygląd i design

Casio G-SHOCK GW-9400 ma dość spory rozmiar (szerokość koperty 53 mm, grubość 19 mm), ale właśnie to jest jego cechą charakterystyczną. Doskonale dopasowuje się do nadgarstka, a ponieważ jest stosunkowo lekki (93 g), nie odczuwa się go na dłoni. Pasek zegarka wygląda bardzo elegancko, jest trwały i nie ociera nadgarstka.

Główny element koperty jest umieszczony zaraz pod wyświetlaczem. Jest to duży przycisk podświetlenia charakterystyczny dla wielu G-SHOCKÓW. Na zegarku umieszczony jest również przycisk barometru, wysokościomierza i kompasu. Poza tym na tarczy umieszczone są także dodatkowe przyciski funkcyjne, które służą do przełączania różnych trybów: bieżący czas, czas w innej wybranej strefie, stoper, minutnik, alarm, wschód i zachód słońca, przywołanie (zapisane wyniki czujnika) i R/C (data i godzina ostatniej synchronizacji). Zegarek jest wygodny w użytkowaniu, a w związku z tym, że najważniejsze funkcje posiadają swój sygnał dźwiękowy, można je aktywować bez patrzenia (np. włączyć stoper).

Wyświetlacz G-SHOCK GW-9400

Ramka w GW-9400 jest dość gruba, a wewnątrz niej jest umieszczona niewielka tarcza z trzema wyświetlaczami. Wyświetlacze są wykonane ze szkła mineralnego, które jest dobrym wyborem, ponieważ daje pewność, że ekran nie pęknie ani będzie uszkodzony.

Na głównym wyświetlaczu prezentowane są najistotniejsze informacje, uzależnione od wybranej opcji: czas, minutnik i stoper lub wschody i zachody słońca. Drugi z wyświetlaczy informuje o dacie i dniu tygodnia lub wykresie barometru.

Trzeci wyświetlacz znajdujący się na tarczy jest niewielki. Znajdują się na nich istotne informacje – np. w trybie timera służy jako wskazówka sekundowa.

Połączenie tych trzech elementów funkcjonuje bardzo dobrze w praktyce, zegarek umożliwia dostęp do wszystkich potrzebnych informacji, całość jest czytelna i wyraźnie widoczna.

Podsumowanie

Ten model G-shoocka jest klasykiem o bardzo dużej wytrzymałości, a dodatkowo jest zawsze dokładny dzięki Wave Cepter i niemalże niemożliwy do rozładowania za sprawą ładowania słonecznego. Posiada zestaw czujników – barometr, termometr, wysokościomierz i kompas, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród podróżników. Zegarek doskonale sprawdzi się w warunkach, w których zwykłe smartwatche nie dadzą rady, a jego cena jest zdecydowanie adekwatna do oferowanej jakości.